︎

Restaurování stolu a židlí

Jídelní set z masivního dubu datovaný do dvacátých let minulého století. Masivní je vše, až na luby – ty jsou podýhované, aby mohla být kresba dřeva napříč. I deska je kupodivu masivní, tedy spárovka. Kupodivu proto, protože je rozkládací. Mechanismus je klasický, spolehlivý, bez složitého kování.






Skříně

Renovace dvou skříní po majitelově prababičce. Datovány do dvacátých let, zhotovené místním truhlářem – dokonce na vnitřní straně zanechal své razítko.
Kompletně nová povrchová úprava (Osmo), před ní samozřejmě spousta tmelení, napouštění pryskyřicí (Solakryl BT) a výroba nových prvků (nohy, lišty, police).

Realizace 2019, cena byla 15.000,- za jednu.








Restaurování vstupních vrat

Náměstí Zachariáše z Hradce, Telč

Konstrukce těchto vrat je klasická, jedná se o plochý čepovaný rám. Je vyrobená převážně z jedlového dřeva. Horní i spodní výplně jjsou z jediného kusu, prostřední ze dvou. Pod výsledným povrchem (Osmo Selská barva) kresba tak širokých prken nádherně vyniká.
Práce na těchto vratech zahrnovala sanaci a petrifikaci masivu - převážně pravá, méně často otevíraná půlka byla napadená velmi masivně. Po vytvrdnutí byly větší praskliny a díry doplněny novým materiálem, ty menší (na vnitřní straně, kde měl výrobce snahu o dosažení jednolité plochy) pak pružnou korkovou směsí.
Kování bylo vyčištěno a ošetřeno antikorozním nátěrem. Zámku byl vyroben nový kryt.
Na restaurování poskytlo příspěvek Ministersto kultury.

Fotodokumentace:





Zrcadlo ořechem dýhované / historismus

Zrcadlo jsem převzal ve velmi zbídačeném stavu, avšak ne všechno bývá tak, jak to na první pohled vypadá.

Lišty sice chyběly v opravdu hojném počtu, ale vždy se vyskytovala minimálně jedna od každého profilu, takže rekonstrukce tvaru byla snadná.

Doplnil jsem tedy několik dýh, mnoho lišt, řezbu a částečně smyl poničený a velmi znečištěný šelak. Poté jsem pečlivě vytmelil nově doplněné části, několikrát natřel klihovou vodou a jemně přebrousil, namořil do odpovídajícího odstínu a udělal několik vrstev nového šelaku. Ten byl v barvě „rubín”, avšak místy ještě míchaný s lihovým mořidlem pro lokální korekce odstínu.


Celek po převzetí a po dokončení:



Detaily / stav po převzetí:



Výroba chybějících lišt



Dýhování / oprava a doplnění chybějících kusů:

Doplňování / lišty a řezba


Po doplnění všech lišt:



Tmelení doplněných částí:



Napouštění klihovou vodou:



Moření lihovým mořidlem / část



Moření lihovým mořidlem / celek




A zrcadlo jest hotovo!


A nakonec šťastný restaurátor!


Restaurování komody z první pol. 19. století

Komoda z první poloviny 19.století; podle všech znaků se jedná o styl Biedermeier, patrně středočeské provenience.


Fotodokumentace: